بسته تشویقی توسعه سرمایه‌گذاری شرکت‌های برتر ابلاغ شد

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارتخانه یاد شده، «سعید زرندی» در جلسه کارگروه توسعه سرمایه‌گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: توسعه اقتصادی کشور مستلزم افزایش سرمایه‌گذاری‌های مولد بر مبنای مزیت‌های رقابتی و تکمیل زنجیره‌های ارزش است.

وی با اشاره به روند نزولی تشکیل سرمایه در کشور در ۱۰سال گذشته و استهلاک ماشین‌آلات صنعتی واحدهای موجود، بر اهمیت موضوع و ضرورت توجه جدی به توسعه سرمایه‌گذاری تأکید کرد.

زرندی ادامه‌داد: تجربیات سایر کشورهای موفق نشان می‌دهد توسعه سرمایه‌گذاری از طریق شرکت‌های بزرگ تولیدی، نقش‌ قابل توجهی در ایجاد پروژه‌های ملی و تحول اقتصادی دارد.

وی بیان‌داشت: با شکل‌گیری شرکت‌های بزرگ‌ صنعتی و معدنی، بنگاه‌های کوچک و متوسط نیز تقویت خواهند شد و می‌توانند از ظرفیت‌های همکاری با واحدهای بزرگ، در بسیاری از زمینه‌ها به‌ویژه تحقیق و توسعه، فرصت‌های نوآورانه و پتانسیل صادراتی بهره‌مند شوند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت ادامه‌داد: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی‌، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه سرمایه‌ گذاری‌ها با شرکت‌های برتر تولیدی در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته و شرکت‌های موصوف متعهد به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد و پیشران اقتصادی خواهند شد.

وی تاکید کرد: ضرورت دارد وزارتخانه نیز به پشتیبانی و تسهیل امور تولیدی و سرمایه‌گذاری آنها بپردازد.

زرندی گفت: در این زمینه، تدوین سیاست‌های حمایتی مناسب برای این بنگاه‌ها با هماهنگی سایر دستگاه‌ها اجرایی در دست بررسی است و هم‌زمان بسته تشویقی خاص به سازمان‌های تابعه وزارتخانه توسط وزیر ابلاغ شده است تا حداکثر همکاری با بنگاه‌هایی که نسبت به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری اقدام می‌کنند، به‌عمل آید.

وی اظهار داشت: در این بسته ۱۴ مورد برای شرکت‌های که در این طرح مشارکت کرده‌اند دیده شده که البته در آینده تکمیل تر شده و توسعه می‌یابد.

تاکنون در مجموع ۱۰ تفاهم‌نامه با ۱۶۳ موضوع سرمایه‌گذاری به ارزش ۴۵۲ هزار میلیارد تومان بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، شیرین عسل، آلومینیوم المهدی، ماشین‌سازی اراک و نفت سپاهان در مرحله نخست و شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، گروه صنعتی زر، معدنی و صنعتی گل‌گهر، ایران رادیاتور و سنگ‌آهن گهر زمین در مرحله دوم منعقد شده است.

این حجم از سرمایه‌گذاری در بازه زمانی سه تا پنج سال آتی توسط شرکت‌های مذکور و با سرمایه‌گذاری بنگاه‌ها انجام می‌شود.

مجله اینترنتی میزبان

درباره ی popadr234975

مطلب پیشنهادی

چشم ماشین‌ها به تجهیزات ساخت ایران‌ روشن شد

به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری هوش مصنوعی پای خود را به …