مردادماه اینوماین برای تامین نیازهای فناورانه معدن برگزار می‌شود

به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در راستای حمایت از فناوران و صاحبان ایده‌های نوآورانه، اهمیت توجه به هم‌افزایی ایده‌پردازان و صاحبان مسئله و همچنین رویکرد تعاملی بازیگران این حوزه و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی، سومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی یا اینوماین میزبان ایده‌های نوآورانه و فناوری‌های حوزه لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت شده است.

با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه برای به‌کارگیری نوآوری‌ها در حوزه معدن فراهم شده است.

رفع نیازهای فناورانه صنایع معدنی با فناوری‌های بومی

این جشنواره در سال جاری میزبان صدها ایده نوآورانه در حوزه فناوری و بخش‌های مختلف مورد حمایت معاونت علمی و فناوری است.

امید اصغری رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو با بیان این‌که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برگزاری این جشنواره مشارکت فناورانه دارد، می گوید: اینوماین با هدف تامین نیازهای فناورانه صنعت معدن در حالی سومین دوره خود را در مردادماه سال جاری برگزار می‌کند که نسبت به دوره نخست خود در تیرماه ۱۳۹۷، دست‌خوش تحولات جدی شده و بخش‌های فناورانه آن پررنگ‌تر از پیش است.

وی با بیان این‌که کمیت و کیفیت ایده‌های ارسالی به این دوره با وجود محدودیت‌ها رشد قابل توجهی را تجربه کرده است می افزاید: در دوره نخست صرفاً ۱۱۳ ایده دریافت شد که  در نهایت ۱۰ ایده برتر، معرفی و برای شتابدهی و تجاری‌سازی حمایت شدند.

به گفته وی، رویداد اینوماین۳ در حالی میزبان بیش از یکصد ایده نوآورانه شده است و دریافت ایده‌ها همچنان ادامه دارد که دوره پیشین آن در بهمن ماه سال ۹۸ آغاز شد.

اصغری، یونیدرو را مهم‌ترین تکیه‌گاه برگزاری این رویداد برای بازاردهی و تجاری‌سازی ایده‌های معدنی می‌داند و ادامه می‌دهد: مرکز نوآوری ایمینو با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بستری فراهم کرد تا ایده‌های برتر انتخاب شده در رویداد اینوماین ابتر نمانند و به مسیر تجاری سازی وارد شوند؛ بنابراین مرکز نوآوری ایمینو ایده های نوآورانه اینوماین را به صنایع و بازار محصولات می‌رساند

تجاری‌سازی ایده‌های فناورانه معدن

رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو با اشاره به این نکته که در اینوماین۳ فرصتی برای ایجاد شبکه‌ای از ایده‌های برتر برای رفع هرکدام از نیازهای صنعتی فراهم شده است ادامه داد: در دور سوم این رویداد تلاش شده است بخش های مختلفی برای ارتباط بهتر میان طرف عرضه و تقاضای فناوری ها ایجاد شود.

اصغری افزود: در یک سو فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپ‌های فناور در حوزه‌های مانند لیزر، فوتونیک، مکانیک، معدن و مهندسی هستند و در سوی دیگر تقاضای فناوری و شرکت‌هایی حضور دارند که در صنایع معدنی نیازهای فناورانه دارند.

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فناوری‌های معدنی

رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو همچنین خاطرنشان کرد: در دوره‌های پیشین رویداد اینوماین علاوه بر بخش مسابقه ایده، نمایشگاهی از ۷۰ شرکت دانش بنیان فعال در معدن و صنایع معدنی برگزار شد.

 دبیر سومین دوره این رویداد، از حضور گسترده‌تر شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در دوره سوم اینوماین خبرداد و افزود:یکی از اتفاقات جدید ارائه نیازهای فناورانه بود که توسط ۷ شرکت برتر حوزه معدنی صورت گرفت، به طوری‌که نیازهایشان را به شرکت های دانش بنیان و خلاق و ایده پردازان ارائه کردند. این بخش در سال جاری به صورت گسترده‌تری برگزار می‌شود.

اصغری با بیان این‌که رویدادهای تعامل بین کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق با صنعتگران حوزه معدن پیش‌بینی شده است، ادامه داد: قرار است ۱۸۰ نشست بین کسب‌وکارها (B۲B) بین شرکت های صنعتی و فعالان خلاق و دانش بنیان برگزار شود. حاصل این نشست‌ها در اینوماین ۲، امضای بیش از ۸۰ تفاهم نامه همکاری فناورانه بود که در سال جاری نیز در ابعاد گسترده‌تری برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به به این‌که ۱۵ ایده برتر در اینوماین۲ شناسایی شد که مرکز نوآوری ایمینو غربالگری را صورت داد، اضافه کرد: این طرح‌های نوآورانه متناسب با سطح فناوری و امکاناتی که ایمینو برای ارتقای ایده تا تجاری سازی در اختیار دارد ارائه می‌شود.

فرصتی برای حل نیازهای فناورانه به شکل مجازی

رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو همچنین با اشاره به اینکه، این رویداد، سال گذشته به دلیل شیوع کرونا برگزار نشد، گفت:اما در سال جاری با حفظ ساختار دوره‌های قبلی، تلاش کرد ضمن ارتقای درون‌ساختاری، تعداد بیش‌تر از نیازهای صنعتی را با فناوری‌ها پوشش دهد.

اصغری با بیان این‌که این ایده‌ها حوزه‌های بالادستی و پایین‌دستی صنعت معدن را در بر می‌گیرد ادامه داد:بخش‌های گوناگون معدن از اکتشاف و برداشت با استفاده از پرنده‌های بدون سرنشین، هوش مصنوعی در مدل‌سازی، ارزیابی معدنی، اکتشاف کانسارها، استفاده از گازهای حاصل از کارخانجات فرآوری مس برای افزایش راندمان لیچینگ مس و همچنین سامانه‌ای برای ارائه خدمات مختلف خدمات معدنی و شناسایی فناوری های معدنی را شامل می‌شود.

پیوند هوشمند و خودکار ایده‌های نوآورانه به صنعت

رئیس یونیدرو با اشاره به ارتقای سازوکار دریافت ایده‌ها در اینوماین۳ بیان می‌کند: در این دوره شاهد تحول در معیارهای ارزیابی ایده‌ها و سنجش آمادگی فناورانه هستیم، به طوری‌که ارزیابی به صورت هوشمند و خودکار، متناسب با نیازهایی که هر کدام از صنایع دارند، صورت می‌گیرد.

به گفته اصغری، این ایده های فناورانه، متناسب با سطح امادگی فناورانه و کمکی که می‌توانند به تکمیل زنجیره نوآوری و فناوری داشته باشند، به هریک از بخش‌های زیست‌بوم نوآوری از جمله پارک‌های فناوری، مراکز نوآوری، شتابدهنده‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسوارنه متصل می‌شوند.

بیان دو دقیقه‌ای مسأله‌های فناورانه

اما یکی دیگر از تحولاتی که به این رویداد در دوره سومش اضافه شده، شناسایی نیازها و چالش بخش های معدن است.

اصغری، هدف از این تغییر را ارائه نیازهای هریک از صنایع در سریع‌ترین زمان ممکن به فناوران می‌داند و ادامه می‌دهد:  بخش های معدن اگر چالش یا نیاز به حل مساله‌ای فناورانه پیدا کردند، می‌توانند در این رویداد به مدت دو دقیقه نیازشان را مطرح کنند.

وی افزود:از تمامی چالش‌های معرفی شده از سوی صنعت، بانک اطلاعاتی ایجاد خواهد شد که در اختیار یایده پردازان قرار خواهد گرفت.

به گفته رئیس یونیدرو، این کار در قالب دبیرخانه دائمی رصد شده، به ایده پردازان منتقل می‌شود تا فعالان فناور و پژوهشگرران، جای پرداختن به ایده های انتزاعی بر روی نیازهای واقعی و اولویت‌های حال حاضر این صنعت تمرکز کنند.

«هکاتون» رقابتی برای شناسایی نوآوری‌ها

در اینوماین ۳ رویداد هکاتون معدن نیازها و مسائل حوزه معدن را با رقابت میان شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپ‌ها رفع می‌کند.

اصغری با بیان این‌که هکاتون یکی رویداد متعارف در دنیا است که از تلفیق دو واژه هک و ماراتون حاصل می‌شود، ادامه داد: در بخش مهمی از رویداد اینوماین ۳، شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور در ۲ روز مساله‌های مطرح شده را با پاسخ گفتن به سؤالات مطرح شده حل می‌کنند.

وی با بیان این‌که رویداد هکاتون، با الگو گرفتن از نمونه های موفق، مشکلات موضوعات و چالش‌های فناورانه در معدن را هدف قرار می‌دهد، می‌افزاید:در این رویداد مسائلی مانند پردازش تصویر، تعمیر و نگهداری ماشین آلا، سنجش، پیش بینی، تعمیر و نگهداری، در قالب سوالاتی ساده شده به ایده پردازان عرضه می‌شود؛ ایده پردازان با به کارگیری هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات، می‌کوشند مسأله را در بازه زمانی مشخص شده حل کنند.

وی ادامه داد:پس از این زمان، پاسخ های آنان بررسی و تحلیل شده و تیم های توانمندی را که نسبت به بازار و صنعت معدن شناختی نداشته باشند اما در حوزه فناوریشان توانمند هستند نیاز صنعت معدن را پاسخ می‌گوید.

رئیس ایمیدرو با یادآوری این‌که هکاتون در مرحله طرح سؤال است، ادامه داد:نخستین هفته مردادماه، این رویداد برگزار و پیش بینی می شود حداقل ۲۵۰ تیم حرفه ای مشارکت کنند.

به گفته اصغری، صورت مساله ها دریافت شده و توسط پلتفرمی پاسخ های دریافت شده را در لحظه بررسی کرده و نتایج را اعلام می‌کند و ارزیابی هر پاسخ نسبت به سوال مطرح شده مشخص می شود.

 وی با بیان این‌که میزگردهای تخصصی در بخش جنبی رویداد اینوماین ۳ در نظر گرفته شده است، ادامه داد:فعالان صنایع سنگ آهن و فولاد با توجه به ظرفیتی که در کشور در زنجیره اکتشاف و تولید سنگ آهن دارند، تجربیاتشان را به اشتراک می‌گذارند، همچنین میزگردها در حوزه‌های دیگری چون سنگ‌های ساختمانی، فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی و غیره، فرصتی است تا از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در راستای توسعه ظرفیت ها استفاده شود.

فعالان زیست‌بوم نوآوری معدنی زیر یک سقف

فناوری‌های پیشرفته معدنی از جمله هوش مصنوعی، داده‌های کلان و شبیه‌سازی سه‌بعدی، اینترنت اشیا و واقعیت مجازی، بخشی از اولویت‌های فناورانه اینوماین ۳ است.

علاوه بر ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز نوآوری یونیدرو، دانشگاه تهران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و شرکت‌های صنعتی فعال در حوزه معادن و صنایع معدنی در این جشنواره مشارکت دارند.

در سومین دوره این رویداد تلاش شده است ضمن ایجاد استقبال گسترده فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری معدن، نقش تخصصی هریک از بخش‌های این زنجیره به صورت تخصصی تعریف شده و تمامی بخش‌های زنجیره فناوری معدن زیر یک سقف گرد هم آیند.

مجله اینترنتی میزبان

درباره ی popadr234975

مطلب پیشنهادی

چشم ماشین‌ها به تجهیزات ساخت ایران‌ روشن شد

به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری هوش مصنوعی پای خود را به …